The pride of Erongo

Rudi Bowe

The pride of the Erongo Region Guanito Noble, Bernadette Smith and Anro Bouwer were part of the best individual performers and championship record setters in track and field items per age group at the Pupkewitz Foundation Open Athletics Championships hosted by Athletics Development Club recently held in Swakopmund.

Noble, a learner at Walvis Bay Private High School was the best individual performer for boys under 13 years old as he set a new championship record in the 200m with a time of twenty-five minutes and six seconds as well as a new record in the 100m with a time of 12.06 and a new long jump record with a distance of 5.12 meter. He is also the Victor ludorum in the age group 10-13 years.
Anro Bouwer, a grade 5 learner at Walvis Bay Primary School, was the best individual performer for boys under 11 years with a new championship record of 1.45m in High Jump.
Bernadette Smith, the best individual performer for girls under 15 years with a new championship in the Shotput distance of 12.39m. She also set a new championship record for girls under 15 Discus with a distance of 32.58 meters.
The best individual performers in track and field items per age group were as follows:
10 TO 13 YEARS
Anro Bouwer (11 years, high jump 1.45m, 1012 points)
Lana Botma (11 years, high jump 1.43m, 1039 points)
Yoritha Delie (12 years, 200m 28.81. 892 points)
Guanito Noble (13 years, 200m 25.06, 983 points)
15 TO 19 YEARS
Josia Katroli (15 years, high jump 1.85m, 1000 points)
Bernadette Smith (15 years, weightlifting 12.39m, 906 points)
Rich Erasmus (17 years, 400m 49.46, 936 points)
Carien Oosthuizen (17 years, 100m, 12.71, 784 points)
SENIOR ATHLETES
Elvis Gaseb (100m 10.55, 839 points)
Nandi Vass (100m 12.54, 662 points)
Anana Samuntu (high jump 2.00m, 819 points)
Frieda Iithete (long jump 5.25m, 680 points)
THE VICTOR AND VICTRIX LUDORUMS
Victrix ludorum (10-13): Lana Botma (11 years) high jump 1039 + long jump 774 = 1813 points
Victor ludorum 10-13: Guanito Noble (13 years) 200m 983 + 100m 916 = 1899)
Victrix ludorum (15-19): Bernadette Smith (15 years) weightlifting 906 + discus throw 865 = 1771 points
Victor ludorum 15-19 years: Empire Erasmus (17 years) 200m 894 + 400m 936 = 1830 points
Senior victrix ludorum: Nandi Vass 100m 662 + 200m 583 = 1245 points
Senior victor ludorum: Mahmad Bock 100m 837 + 200m 768 = 1605 points
The prize winner for the best Paralympic athlete was Elize Meyer, 12 years old from Edugate, with a dis-ability in one arm that competed in the 100, 200, dis-cus throw and weightlifting and scored 1291 points in her two best items.
Erongo regions athletes that set new championship records are,
Girls 10 Long Jump MARTINS, ASHLEY STR 3.70
Boys 10 High Jump VAN DER WALT., ADC 1.17
Boys 11 High Jump BOUWER, ANRO ADC 1.45
Girls 12 High Jump VAN DER WALT, ADC 1.48
Girls 13 High Jump GEY VAN PITTIUS, ADC 1.45
Boys 13 High Jump KUHN, LIAM ADC 1.45 1.37
Boys 13 High Jump HARDNICK, ROMEO SSD 1.50
Boys 13 Long Jump HARDNICK, ROMEO SSD 4.82
Boys 13 Long Jump NOBLE, GUANITO STR 5.12
Girls 15 Shotput SMITH, BERNADETTE ADC 12.39
Girls 15 Discus SMITH, BERNADETTE ADC 32.58
Boys 15 High Jump NIIGAMBO, VALENTINO ADC 1.80
Boys 15 High Jump VAN SCHALKWYK, STR 1.60
Girls 17 High Jump LE ROUX, MEAGAN ADC 1.53
Boys 17 High Jump KANYANGELA, DHS 2.00
Boys 11 80m HAMWALWA, WILHEM RPS 10.75
Boys 11 80m ORANGE, NTINTIN STR 10.68
Girls 13 200m VAN WYK, SUHESCHIA STR 29.79
Boys 13 100m NOBLE, GUANITO STR 12.06
Boys 13 200m NOBLE, GUANITO STR 25.06
Boys 13 200m KAURA, RINAANI IRPS 25.86
Boys 15 100m NEHEMIA, JUNIOR KSS 11.95
Boys 17 100m MUTILIFA, CLEMANCE ADC 11.36
Boys 17 100m GEINUB, WALTER ADC 11.44
Boys 17 200m GEINUB, WALTER ADC 23.59
Boys 17 200m MUTILIFA, CLEMANCE ADC 23.50
Boys 19 100m TSUMIB, WEDLY STR 11.31
Men 25 100m LUDWIG, DWAYNE STR 10.87

You must be logged in to post a comment Login